Każdy z nas posiada wrodzony kolor zębów, który zmienia się w czasie. Istnieje bezpośrednia zależność między kolorem zębów, wiekiem i dietą. Z upływem lat zęby stają się coraz ciemniejsze na skutek odkładania się barwników w zębinie oraz ścierania się szkliwa. Dlatego tez, wybielanie zębów u osób młodszych daje natychmiastowy efekt. Inaczej jest w przypadku osób starszych, u których uzyskanie tego samego efektu wymaga użycia nieco większego wysiłku. Nie bez znaczenia jest również stopień mineralizacji szkliwa. Dobrze zmineralizowane jest mniej przezierne przez co efekt wybielania jest bardziej stabilny.

Co ma wpływ na kolor zębów

Na stopień przezierności szkliwa wpływają między innymi nawyki żywieniowe. Spożywanie w dużych ilościach kawy, herbaty, czerwonego wina oraz innych kolorowych napojów powoduje odkładanie się przebarwień, a spożywanie kwaśnych produktów żywnościowych – erozję szkliwa. Nie sposób nie wspomnieć również o substancjach smolistych zawartych w dymie papierosowym, których brązowe barwniki stopniowo wchłaniają się w strukturę zęba powodując jego przebarwienie. Warto wspomnieć że zażywanie środków leczniczych z grupy teracyklin w okresie tworzenia się zębów stanowi przyczynę powstania brązowych lub ciemnoszarych plam, niekiedy bardzo trudnych do usunięcia.

Metody wybielania zębów

Istnieje wiele metod wybielania zębów. ZIĘTEK CLINIC ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność ich formy, oferuje swoim Pacjentom zaledwie kilka (różnorodnych) metod. O przebiegu kuracji zawsze decyduje lekarz, po wcześniejszej kwalifikacji pacjenta.

Pytania z którymi spotykamy się najczęściej:

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne, czy istnieją jakieś przeciwskazania?
Obecnie stosowane metody wybielania zębów są łagodniejsze niż kiedyś i zdecydowanie bezpieczne. Niemniej jednak zdarzają się przeciwwskazania do wybielania zębów. Najrozsądniej udać się na konsultację i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?
Do przeciwwskazań zaliczamy między innymi:
• młody wiek pacjenta
• nadwrażliwość
• obnażone szyjki
• uczulenia
• próchnica bądź nieszczelne wypełnienia
• kamień i osad nazębny

Ponadto wybielaniu nie są poddawane zęby mleczne oraz jest to niewskazane dla kobiet w ciąży.

Czy można wybielać zęby z nadwrażliwością?
Tak, ale przed wybielaniem należy wzmocnić szkliwo.

Czy plomby oraz korony zostaną wybielone?
Plomby i korony nie zostana wybielone. Wymianę wypełnień i koron wykonuję się po wybieleniu zębów.

Jak długo utrzymuję się efekt wybielania?
Efekt utrzymuje się od około pół roku do roku – jest to zależne od przyzwyczajeń żywieniowych, stopnia higieny jamy ustnej i uwarunkowań osobniczych.

Co można jeść, pić oraz jak dbać o zęby po wybielaniu?
Aby utrzymać efekt wybielonych zębów, już w trakcie oraz po wybielaniu należy stosować tzw. „białą dietę”. Polega ona na wyeliminowaniu produktów zawierających barwniki które przebarwiają zęby i zastąpienia ich produktami pozbawionymi substancji barwiących.

Umów się